Amikor csokoládét vásárolunk, különböző dolgokat tartunk szem előtt attól függően, hogy mire akarjuk majd használni a táblát. Sütéshez egyesek inkább a gyengébb minőséget választják, mint evéshez, a forró csokiba megint más kerül, mint amit szülinapra ajándékozunk. Persze az ízlésünk is közbeszól: nem mindenki szereti a nagyon keserű csokoládét, és van, aki a nagyon cukrostól irtózik. Mindezen faktorokat meghatározhatjuk egyetlen apró számmal: a tábla csoki csomagolásán szereplő százalékkal. A dolog azonban ennél azért egy kicsit komplikáltabb.
Mit rejt egy tábla csoki?
Persze mind tudjuk (legalábbis remélhetőleg), hogy egy rendes tábla csoki elsősorban kakaóból áll. Nem kakaóporból, hanem a kakaóbab különböző feldolgozott részeiből. Hiszen az édesipar (mint minden ágazat) nem szeret pazarolni, így a bab legtöbb része valamilyen úton-módon belekerül a táblába.
A tiszta kakaón kívül ott van például a kakaóvaj, ami krémesebbé teszi a csokit, a kakaó szárazanyag pedig erőteljesebbé teszi íz ízt.
Ne ijedezzünk, a kakaóbab teljes feldolgozása nem egy rossz dolog, nem teszi silányabbá a terméket. Ez nem valamilyen gonosz húzás a gyártók részéről, egyszerűen tényleg csak a kakaóbab 100%-os felhasználását jelenti. És ezen kívül fontos szerepet játszik a csokoládé százalékának meghatározásában is.
Mit jelent a százalék?
Tehát, amikor látunk egy százalékot a kedvenc csokoládénk csomagolásán, az a következőket jelenti. A táblában gyakran vannak más hozzávalók is a kakaón túl, ezek aránya határozza meg a végső termék színét és ízét (a minőséghez csak ritkán van köze).
A százalék a tiszta kakaó mennyiségét határozza meg: azt, hogy a tábla súlyához mérten hány százalékot tesz ki ez a hozzávaló. Ez a korábban említett három dolgot foglalja magában: kakaó+kakaóvaj+kakaó szárazanyag.
Miért nem ugyanolyan minden tábla?
Sokan azt gondolják, hogy a százalék minőséget jelent. Tehát minél magasabb a százalék, annál finomabb lesz a tábla. Ez annyiban igaz, hogy a magasabb százalékkal rendelkező csokoládéknak erőteljesebb csokoládéíze van.
Persze ugyanúgy léteznek minőségi tejcsokoládék (35-40% kakaótartalommal), mint ahogy rossz étcsokoládék is. Láthatjuk tehát, hogy a százalék egyáltalán nem a minőség indikátora.
Amire viszont számíthatunk egy alacsonyabb százalék esetében, az az édes íz hangsúlya. A tejcsokoládék jellemzően édesebbek, míg az éttáblák gyakorta kesernyés aromát hordoznak.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Konyhai praktikák, amik kihúznak a csávából:
Hozzászólások (0)