Fontosabb a városi méhbarát kertek nektárkészlete, mint gondolnánk, és nem kell egyből óriási, kiterjedt méhlegelőkre gondolni. Sok kicsi sokra megy, ezért bármilyen zsebkendőnyi földdel, balkonnal, terasszal rendelkezünk, mindenképp éljünk a kertesítés, beültetés lehetőségével. Néhány tő levendula, borsmenta, borsikafű, harangvirág, őszirózsa, búzavirág, körömvirág és boldog méhek és pillangók reppennek majd a méhbarát kertben.
Fontosabb a sokszínűség, mint a méret
A kertek kis élőhelyfoltokat alkotnak, sok-sok „pettyet”, ez pedig kulcsfontosságú a beporzók életéhez. Permakultúra-szakértők állítják, hogy sokkal fontosabb az összetétel és a kialakítás, mint a kert mérete. Amennyiben méh- és lepkebarát, számukra vonzó növényeket, cserjéket, virágokat ültetünk, és ezzel alakítjuk ki a saját kis kertünket, néha igazán eredményesek lehetünk, hiszen a nagy füves, pázsitos területeken mérhetően kevesebb a méh, mint az említett, jól parkosított, ügyesen beültetett élőhelyfoltokon.
A virágösszetételtől függ persze, hogy milyen fajok érkeznek beporzásra, de minél többféle és színesebb kertet találnak, annál több mindenkit ki tudnak szolgálni.
Ha önmagunkból indulunk ki, és egy triviális példával élünk, akkor talán nagyobb örömmel indulunk enni egy olyan utcába, udvarba, ahol sok-sok nemzet konyháját, többféle árkategóriában kóstolhatunk meg, mintha egyetlen étterembe mennénk, ahol csupán az étlapról választhatunk.
Fontos, hogy amennyiben egy normál/nagyobbacska kerttel rendelkezünk, semmiképp ne vegye át az uralmat a burkolat, vagy, ha ösvényeket alakítunk ki a területen, a szegélyüket mindenképp ültessük be bokros fűszernövényekkel (például levendula vagy rozmaring). Emellett figyeljünk rá, hogy ne csak a nyári időszakban pompázó növényeket válasszunk: tavasziak és ősziek is kellenek, hogy biztosítsák az egész éves virágzást a magányos és zengő méheknek.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Itt a tavasz, éled a kert:
Hozzászólások (0)