Akik néha-néha esznek ázsiai ételeket, valószínűleg már belefuthattak a teriyaki szóba. Ez ugyanis nem más, mint a japán konyhában népszerű módszer, amivel általában különböző húsokat készítenek el. A módszer középpontjában egy aromás szósz áll, amiben először marinálják az alapanyagot, majd ugyanez a mártás besűrítve megjelenik a készen tálalt ételen is. A legtöbbször húst vagy halat készítenek teriyaki módon, mi most azonban a komplex padlizsánt vetettük alá ennek a kezelésnek. A végeredmény egy ízletes és gyors fogás lett, ami emellett még vegán is.
Mit tud a teriyaki szósz?
A teriyaki módon elkészített ételek tehát mind egy konkrét szószon alapulnak. A szóban a „teri” rész nem a Terézia becézése, hanem a cukor adta csillogásra utal, ami elengedhetetlen része ennek az ételfajtának.
A „jaki” része pedig a grillezést, roston sütést jelenti, ami a pácolást követi.
De mi is kerül a szószba? A kihagyhatatlan alapanyagok a következők:
- szójaszósz: szinten minden ázsiai ételnek valahogy részét képezi, mély, umamis, sós íze utánozhatatlan.
- mirin: az édes rizsbor is gyakori szereplő a keleti konyhákban, édes aromája sokat hozzáad a teriyaki szószhoz is. Alkoholtartalma alacsony, és ami van benne, az is elpárolog főzés közben.
- rizsecet: különleges aromájú ecet, amit elég nehéz bármilyen más savas komponenssel helyettesíteni. Kiegyensúlyozza a szójaszósz sósságát és a mirin édességét.
- nádcukor: a mirin mellett szükség van azért egy kevés cukorra, hogy a kötelező karamellizált fényességet elérjük.
- gyömbér, fokhagyma: egyes receptek szerint opcionális a két aromás hozzávaló, azonban mindenképpen érdemes tenni a szószba, mert frissességükkel kiegészítik az ízkavalkádot.
Ebben az erősen aromás pácban ejtőzik egy fél órát a padlizsán, azonban utána nem szabad a lefolyóba öntenünk a marinádot. Ugyanis egy kis keményítő hozzáadásával sűrű szószt főzünk belőle, amit a megsült padlizsánra kanalazhatunk tálaláskor.
Miért a padlizsán?
Tradicionálisan hallal vagy hússal készülnek a teriyaki fogások. Akkor miért készítsük el padlizsánnal? Nos, ez a csere akkor lehet indokolt, ha egy húsmentes opciót keresünk, vagy éppen annyira nem kívánjuk a halat.
A zöldségek közül a padlizsán azért lehet kiváló választás, mert „szivacsos” állaga képes felvenni a körülötte lévő ízeket. Ez pedig egy pácolt étel esetében elengedhetetlen. A 30 perces marinálás során (ha egyszer-kétszer átforgatjuk) minden íz bekerül a zöldségkockákba, így nem kell amiatt aggódnunk, hogy íztelen lesz a fogás.
Még egy nagy előnye a padlizsánnak, hogy sütőben is istenien puhára sül, így egy fokkal egészségesebben megússzuk a főzést. Sütőpapírral bélelt tepsin, nagyjából 20-25 perc alatt el is készül. És már csak egy nagy tál gőzölgő rizsre van szüksége.
Készítsünk teriyaki padlizsánt!
Hozzávalók:
2 db padlizsán, 150 ml szójaszósz, 75 ml mirin (rizsbor), 2 ek rizsecet, 3 ek nádcukor, 1 hüvelykujjnyi gyömbér, 5 gerezd fokhagyma, só ízlés szerint, 0.5 ek étkezési keményítő (kb. 1 púpozott kávéskanál), 4 ek mandulapehely (pirított), 5 db újhagyma (1 csokor), 1 db lime, 1 csokor koriander
A padlizsánt felkockázzuk és félretesszük.
Egy tálkában összekeverjük a pác hozzávalóit (szójaszósz, rizsbor, rizsecet, cukor, gyömbér, fokhagyma), majd a padlizsánra öntjük, és alaposan elkeverjük.
Legalább 30 percet hagyjuk pácolódni, közben át-átforgatva párszor, hogy a padlizsándarabokat egységesen bevonja a szósz.
A sütésre kész, bepácolt padlizsánról átöntjük a páclevet egy kis nyeles forralóba. A padlizsánkockákat aztán sütőpapírral bélelt tepsire fektetjük, szükség szerint még megsózzuk (ez a szójaszósz sósságától is függ), és 225 fokos sütőbe küldjük 20-25 percre.
Közben a lábasban lévő pácléhez keverünk egy kevés keményítőt, majd folyamatos kevergetés mellett felforraljuk és besűrítjük.
A kész padlizsánt rizzsel kínáljuk. Rákanalazzuk a besűrített szószt, majd megszórjuk aprított újhagymával, korianderrel valamint pirított mandulapehellyel, és ráfacsarjuk egy-egy gerezd lime levét is.
A teriyaki padlizsán mellé nagyon jól illik:
A teriyaki padlizsán teljes receptjét itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené.
Fotók és recept: Rosanics Petra
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Ezeket is próbáld ki:
Hozzászólások (0)