Egy különleges, pénztárcabarát rizottó másképp: készítsd el velünk CSIPETKÉVEL!

A magyar konyha főleg levesbetétként ismeri a csipetkét, pedig ha kedvünk tartja, készíthetünk belőle mást is. Például egy jó rizottót. Pénztárcabarát megoldás, s lévén, hogy mondhatni komfortkaja, a lelkünk is jóllakik vele.

A csipetkét a kemény tésztája miatt száraztésztának is szokás készíteni, hogy aztán csak le kelljen kapni a polcról, amikor mondjuk bablevest vagy zöldborsólevest akarunk készíteni. A neve persze a csipkedős elkészítési módból ered.

Mi lenne, ha legközelebb a levesbetét szerep helyett a csipetkét tennénk a fogás sztárjává? Egy rizottó erre remek lehetőség. A paraszti konyhát idéző ételt olcsó elkészíteni, gyakorlatilag bármilyen idényzöldséget használhatunk, az alaplének és a parmezánnak hála viszont krémes, izgalmas ízélménnyé válik az egyébként sivárabbnak ható fogás.

A zöldséges csipetkerizottó teljes receptjét itt találod!

Mi kell a csipetkéhez? 330 g finomliszt, 2 tojás, 2-3 evőkanál víz vagy alaplé kell hozzá.

További hozzávalók: 350-400 gramm zöldség (például 1 répa, fél cukkini, 1 kaliforniai paprika – apróra kockázva), 70 gramm vaj (kockázva), 70 gramm parmezán (reszelve), 5-8 dl alaplé (zöldségalaplé tökéletes), só, bors, balzsamecetkrém* (opcionális)

Kevés alapanyagból is mennyei fogások készülhetnek

Elkészítés

Keverjük be a csipetkének való tésztát. Kemény lesz, annak is kell lennie, ha stimmel az állag, mehet a hűtőbe legalább 30 percre, akár egy 1 órára is (vagy a fagyasztóba rövidebb ideig). Ha elégedettek vagyunk vele, rétesliszttel erősen lisztezett nagylyukú reszelőn reszeljük le. Kemény munka lesz, lehet, hogy fájni fog az ujjunk később. Ne adjuk fel, megéri!

A zöldséges csipetkerizottó teljes receptjét itt találod!

Ne spóroljunk a rétesliszttel, mert különben össze fognak ragadni a csipetkék. Ha végeztünk, szitáljuk át a csipetkét, hogy ne kerüljön felesleges liszt a rizottóba.

TIPP: ha úgy érezzük, nem tudjuk lereszelni, mert túl puha a tészta, akkor vagy rakjuk még vissza hűlni, vagy csak nyújtsuk ki a tésztát kis kígyókra, és szeljünk belőle apró darabokat, majd formázzunk belőle csipetkéket... vagy csak tépkedjük kedvünkre.

Egy nagyobb serpenyőben olvasszuk meg a vaj felét, majd pirítsuk meg rajta az apróra kockázott zöldségeket (nálam brunoise lett, 3*3 mm – legalább lehet gyakorolni a technikát!).

A zöldséges csipetkerizottó teljes receptjét itt találod!

Ha megpirultak, öntsük hozzá a csipetkét, majd annyi alaplevet, hogy elfedje a serpenyő tartalmát. Rotyogtassuk közepes hőmérsékleten és kavargassuk, ameddig készre nem fő a csipetke. Ha kevésnek érezzük az alaplevet, öntsünk még hozzá bátran. Vegyünk ki pár szem csipetkét és vágjuk át őket, hogy lássuk, átfőttek-e.

Sózzuk, borsozzuk a keveréket, és ha van otthon/szeretjük, mehet hozzá ízlés szerint redukált balzsamecet is, kedves savas-édes ízvilágot ad. Végül adjuk hozzá a maradék vajat és a lereszelt parmezánt. Ha eloszlott és krémes az állag, kész is vagyunk!

A zöldséges csipetkerizottó teljes receptjét itt találod!

Tálalásnál reszeljünk rá némi parmezánt frissibe, ahogy azt illik!

A balzsamecet krémet (avagy redukciót) nagyon egyszerűen elkészíthetjük: sűrítsünk be sziruposra balzsamecetet közepes hőmérsékleten. A sűrítmény nagyjából az eredeti mennyiség harmada lesz. A redukció sokáig eláll, és remekül passzol salátákhoz, én a joghurtos granolámhoz is szoktam néha adni pár kanállal (isteni!).

A zöldséges csipetkerizottó teljes receptjét itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd el valakinek, aki szívesen elkészítené.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Ezeket a különleges recepteket is érdemes kipróbálnod, ha új színt akarsz vinni a főzésbe!

Fotók és recept: Karsai Roni

Hozzászólások (0)

Címlapról ajánljuk

További cikkek