A medvehagymának számos népszerű felhasználási módja van, tartósítva viszont a pesztókészítés mellett zsírban elrakva a legfinomabb. Válasszunk hozzá jó minőségű mangalicazsírt és friss medvehagymaleveleket, a többi hozzávalót pedig válogassuk kedvünkre: jól illik bele a mangalicasonka vagy más sülthús-darabok, a fokhagyma, a szárított paradicsom és egyéb fűszernövények is.
Elkészítés után a hűtőnkben sokáig eláll, így szinte bármikor felhasználható szendvicskrémként, ropogós pirítósra kenve, friss zöldségekkel tálalva, vagy húsok sütéséhez fűszeres zsírként is.
Hogy mi is kell hozzá?
15 dkg medvehagyma, 250 g mangalica zsír (nagyjából 2-2,5 dl), 1 gerezd fokhagyma (finomra vágva, 320 g mangalicasonka (opcionális - apró darabokra vágva), 6 db szárított paradicsom (opcionális - apró darabokra vágva), só, bors.
Így készül:
Elsőként válasszunk megfelelő méretű dunsztos üvegeket a medvehagymás zsírhoz, én általában kisebb méretű üvegeket választok, mivel egyszerre úgysem fogy sok a készítményből. Sterilizáljuk az üvegeket és a fém fedőket is, erre a legjobb megoldás, ha vízben forraljuk őket.
Vágjuk apróra a megmosott, lecsepegtetett, és alaposan, tiszta konyharuhán vagy papírtörlőkön megszárított medvehagymaleveleket.
Majd, ha szeretnénk beletenni sonkát, szárított paradicsomot vagy egyéb hozzávalót is (például pirított csirkemájat vagy sülthús-darabokat), ugyanezt tegyük velük is: vágjuk finomra, de legalábbis apróra őket.
Válasszunk egy viszonylag mély és nagyobb serpenyőt, majd kezdjük el benne melegíteni a mangalicazsírt (nagyjából 250g mangalicazsírra lesz szükségünk). Amikor már felmelegedett a zsír, mehet hozzá néhány gerezd aprított fokhagyma, az apróra vágott sonka- vagy más húsdarabok, a szárított paradicsom, végül az aprított medvehagymalevelek.
Kezdődhet a sütés, ami egészen addig tartson, amíg a levelek összeesnek, tehát egyáltalán nem szabad sokáig sütni őket. Tapasztalataim szerint a fekete bors mellett szinte csak egy csipet só kell bele, mivel a sonkadarabokból épp elég só sül ki, illetve evés közben is tudjuk utólag sózni, ha szükség van rá.
Töltsük forró üvegbe, zárjuk le, majd állítsuk fejtetőre nagyjából 30 percre. Ezután takarjuk be egy konyharuhába, hagyjuk kihűlni, majd mehet a hűtőbe.
Felhasználhatjuk szendvicskrémként, pirítósra kenve vagy húsok sütéséhez.
Receptajánlónk:
Recept és fotók: Hering Andris
A medvehagymás mangalicazsír teljes receptjét itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Még több csodás recept itt:
Hozzászólások (0)